Drasztikus változtatások nélkül a világ nem éri el a dubai klímacsúcs fontos célkitűzését. A jelenlegi trend alapján ugyanis az országok a megújulóenergia-kapacitást nem tudják megháromszorozni 2030-ra.
A világ országai a tavaly decemberi klímacsúcson abban állapodtak meg, hogy az évtized végére megháromszorozzák a megújulóenergia-kapacitásaikat. A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) 150 országra adatait vizsgálva arra a következtetésre jutott június elején, hogy a célt nem fogják elérni drasztikus változtatás nélkül.
Miért fontos a megújulóenergia-kapacitás növelése?
A fosszilis energiahordozók égetése jelentős mértékben hozzájárul a globális felmelegedéshez.
Az eddigi konkrét intézkedéseket nem elégségesek, a jelenlegi trendek alapján a globális megújulóenergia-kapacitás a fejlett országokban alig a duplájára, világszinten pedig valamivel több mint kétszeresére nőhet 2030-ra.
Tavaly decemberben a dubai klímakonferencián arról döntöttek, hogy az évtized végére megháromszorozzák a megújulóenergia-kapacitást, ami azt jelenti, hogy akkorra 11 ezer gigawattnyi ilyen energiaforrás-hasznosítási képesség szükséges.
A 150 országra kiterjedő elemzés szerint azonban
a világ csupán 8 ezer gigawatt megújuló energiát termelhet az évtized végére, ami a célkitűzés 70 százaléka.
Márpedig nemcsak a dubaji klímacsúcs adminisztratív döntése miatt fontos a mielőbbi intézkedés, hanem azért is, mert az élővilág a bőrén érzi a klímaváltozást, ami Európára nézve a legtragikusabb.
Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója szerint a kapacitások megháromszorozása ambiciózus, de teljesíthető cél. Ehhez azonban a kormányoknak gyorsan kell cselekedniük. Először is, az államoknak fel kell venniük az éghajlatvédelmi cselekvési terveikbe a megújuló energiaforrásokra vonatkozó céljaikat.
A tervek megvalósításához pedig
nagyobb figyelmet kell fordítani az elektromos hálózatok korszerűsítésére és új szabályok megfogalmazására.
A kapacitások növelésére kiosztott támogatások ugyanis nem elegendők – foglalta össze Heymi Bahar, az IEA vezető elemzőjének gondolatait a The Guardian.
Milyen megújuló energiaforrásokra épít a világ?
A megújuló energiaforrás felét napenergia, míg negyedét szélenergia adná a kormányok tervei alapján.
Heymi Bahar rámutatott, hogy 2023-ban a megújuló energiaforrások kapacitásai rekordmértékben, hozzávetőleg 560 gigawattal nőttek, ami 64 százalékos emelkedés a 2022-es új kapacitásmennyiséghez képest. Kína például több új megújulóenergia-kapacitást létesített, mint a világ többi része együttvéve. Bahar ezt részben azzal indokolta, hogy a napenergia és a szélenergia sokkal olcsóbb a szénnél, amit Kína Afrikából importál.
Helyi szinten jól példázza az elégtelen klímavédelmi intézkedéseket Svájc esete, amikor azt elmarasztalta egy bíróság, mert veszélyezteti a polgárai életét azzal, hogy nem tesz eleget a klímavédelemért.
Forrás: Világgazdaság