A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) új jelentése szerint megvalósíthatók az ENSZ tavalyi éghajlat-változási konferenciáján kitűzött energetikai céljai. Az Ecowatch-on olvasható elemzés szerint 2030-ra világszerte meg kell háromszorozni a megújuló energiakapacitást és csökkenteni kell a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását.
A jelentés, A számbavételtől a cselekvésig: hogyan hajtsuk végre a COP28 energiacéljait? című dokumentumot a nemzetek útmutatónak használhatják ahhoz, hogy közös ígéreteiket tettekre váltsák, de ehhez olyan akadályok elhárítására lesz szükség, mint az engedélyezés és a hálózati csatlakozások – jelentette a Reuters.
Konkrét vállalások a COP28-on
„A közel 200 ország által kitűzött célok átalakíthatják a globális energiaágazatot, és gyors ütemben elindíthatják azt egy biztonságosabb, megfizethetőbb és fenntarthatóbb jövő felé. Annak érdekében, hogy a világ ne szalassza el ezt a hatalmas lehetőséget, a hangsúlyt gyorsan át kell helyezni a megvalósításra” – mondta Fatih Birol, az IEA ügyvezető igazgatója a sajtóközleményben.
A COP28-on 197 ország jött össze és állapodott meg abban, hogy az Egyesült Arab Emírségek konszenzusának részét képező energetikai célkitűzések érdekében dolgozik.
Kötelezettséget vállaltak arra, hogy:
- 2050-re elérik a globális energia-kibocsátás nettó nulláját,
- megháromszorozzák a megújuló energiakapacitást,
- 2030-ra átállnak a fosszilis tüzelőanyagokról és megduplázzák az energiahatékonyság javulásának arányát,
- miközben további alacsony kibocsátású technológiák bevezetését is felgyorsítják.
Az átállás egy hosszú és nehéz folyamat lesz
A friss jelentés az első átfogó világméretű elemzés arról, hogy mit érhetnek el ezek a célok, ha a gyakorlatban is megvalósulnak, valamint arról, hogy miként érhetők el.
„A jelentés szerint a megújuló energiaforrások globális kapacitásának 2030-ig történő megháromszorozására irányuló cél a kedvező gazdasági helyzetnek, a bőséges gyártási potenciálnak és az erős szakpolitikáknak köszönhetően elérhető. A nagyobb kapacitás azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy a több megújuló villamos energia megtisztítja a világ energiarendszereit, csökkenti a fogyasztók költségeit és csökkenti a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását” – mondta az IEA.
Ahhoz, hogy a megújuló energia termelésének megháromszorozásából származó előnyöket teljes mértékben ki lehessen használni, a nemzeteknek összehangolt erőfeszítéseket kell tenniük. Az évtized végéig 15,5 millió mérföldnyi villamosenergia-hálózatot kéne kiépíteni és korszerűsítseni. A világnak 2030-ra 1500 gigawatt (GW) energiatároló kapacitással is rendelkeznie kell, amelyből 1200 GW-nak akkumulátortárolónak kell lennie. Ez a ma rendelkezésre álló mennyiség 15-szöröse.
Országonként eltérő fejlesztésekre van szükség
A jelentés kiemeli, hogy országspecifikusabb és finomhangoltabb megközelítésre van szükség ahhoz, hogy 2030-ra a világ energiahatékonyságának megduplázása megvalósuljon. Ez közel 10 százalékkal csökkenthetné a globális energiaköltségeket és 7,17 milliárd tonnával mérsékelhetné a kibocsátást, miközben erősítené a nemzetek energiabiztonságát.
A célok eléréséhez a kormányoknak nagyobb politikai prioritássá kell tenniük az energiahatékonyságot, miközben töretlenül a kulcsfontosságú intézkedésekre kell összpontosítaniuk.
A világ fejlett gazdaságai számára ez azt jelenti, hogy a villamosításra kell összpontosítani, mivel a hatékonyság megduplázásához az évtized végére a globális villamosenergia-fogyasztást 30 százalékra kell növelni.
Fenntarthatósági szempontok a hétköznapokban
A jelentés megállapítja, hogy a hőszivattyúk és az elektromos járművek sokkal hatékonyabbak, mint a hagyományos alternatívák. A gyorsabb fejlődéshez ugyanakkor elengedhetetlenek a feltörekvő gazdaságokra vonatkozó szigorúbb hatékonysági előírások – különösen a légkondicionálók és más hűtőberendezések esetében.
„A jelentés megállapítja, hogy a COP28 megújuló energiaforrásokra és hatékonyságra vonatkozó céljainak teljes körű megvalósítása 2030-ig 10 milliárd tonnával csökkentené a globális kibocsátást az egyébként várható értékekhez képest, ami hozzájárulna ahhoz, hogy a világnak esélye legyen a Párizsi Megállapodásban foglalt hőmérsékleti célok teljesítésére. A jelentés emellett kulcsfontosságú energiaágazati referenciaértékeket is meghatároz, amelyeket az országoknak figyelembe kell venniük a 2025-ben esedékes, új NDC-k [nemzeti szinten meghatározott hozzájárulások] megtervezésekor” – közölte az IEA.
Forrás: NRGReport