Európai uniós szinten a felújítások számának fellendítése és a mélyfelújítások felé való elmozdítása körülbelül évi 90 milliárd Euróba kerülne. Ez elsősorban a mélyfelújítások támogatását, tanácsadó szolgáltatásokat és technológiai segítségnyújtást, valamint a tömeges megoldásokhoz szükséges innovációkat finanszírozná. Ezzel a támogatási volumennel évi 234 milliárd Eurónyi beruházás valósulna meg az energetikai (elsősorban mély-) felújítások területén. Ebből 179 milliárd Euró szükséges a lakóépületek és 64 milliárd Euró a többi épülettípus esetében.
Ezek a támogatások és ösztönzők akkor működnek hatékonyan, ha mind a felújítani vágyókat, mind az üzleti kínálatot stimulálják és segítik azt, hogy egymásra találjanak. Azaz a felújítási támogatásoknak két fontos pillére kell legyen: az egyik a tulajdonosokat, befektetőket kell, hogy megcélozza és segítse, a másiknak pedig a tömeges felújítások technikai hátterét kell lehetővé tennie.
A kutatás vizsgálta a régiós különbségeket is: Magyarország a Csehországot, Észtországot, Lettországot, Litvániát, Lengyelországot és Szlovákiát is magában foglaló Északkelet- és Közép-Európa csoportban kapott helyet. Ebben a régióban található a felújítandó alapterületek 12%-a. A számítások szerint itt minden 1 Euró támogatás nagyjából 1,5 Eurós felújítási beruházást eredményez (szemben a nyugat- és észak-európai csoporttal, ahol 1 Euró 3 Eurónyi beruházást indukál). Régiónkban a teljes beruházási potenciál kiaknázásához így 40%-os állami támogatást javasolnak közvetlen vagy közvetett támogatások – például adókedvezmények – formájában.
A támogatások másik területe az építőipar felkészítése és ösztönzése a tömeges felújítások minél hatékonyabb kiszolgálására. Ehhez az utóbbi 7 évben már Európa-szerte zajlanak a különböző kutatási és pilot projektek az iparosított, előre gyártott megoldások kialakítása érdekében. Az építőipar támogatása azonban nem csak ezt segítené elő, hanem számos más, a járvány előtt is meglévő problémát is orvosolhatna, enyhíthetne, például:
- az épített környezet dekarbonizációját felgyorsíthatják a sztenderd megoldásokat eredményező fejlesztések;
- csökkenthető az építkezések, az építési terület által igényelt időtartam;
- magasabb minőségű felújítások érhetők el a hosszú távú minőségi garanciákkal és monitoringgal;
- enyhítheti a szakemberhiányt;
- új, innovatív üzleti modellek kialakítását ösztönzi, ezzel új piaci területeket nyithat;
- segíti az építőipar megújulását: új technológiák tesztelését és piaci érettségét segíti elő;
- vonzóbbá teheti a felújításokat mint az újépítési munkákat.
Az iparosított tömegmegoldások az építőiparban általában a magas induló költségek miatt nem tudnak megvalósulni. A BPIE számításai alapján 30%-os támogatással, egy 69 milliárd Eurós innovációs alap elég lenne az iparosított technológiák piacának és beindításához, amely egyben a zöld gazdasági helyreállítás terültén is komoly hatással bírna. A szervezet javaslata, hogy az alap öt évig legyen elérhető évi 13,8 milliárd Eurós kerettel.
A mélyfelújítások ösztönzése Európában egy egyedi lehetőséget nyújt arra, hogy a gazdaság új dinamikát kapjon, miközben az európai polgárok és a klíma is számos előnyét élvezné ennek.