Sokszor hallottuk már, hogy ne folyassuk feleslegesen a vizet. De vajon tudjuk, hogy az elpazarolt víz mennyi plusz költséget jelent?
A fűtés mellett a legtöbb energiát a meleg víz előállítása emészti fel, amely egy háztartás akár 10-15%-os energiaszükségletét is jelentheti.
Személyenként 30-50 liter víz fogy naponta, aminek nagyjából felét fürdésre használjuk fel, a negyedét a konyhában és takarítás során, míg a maradékot a fürdőszobában.
Hogyan tudjuk csökkenteni ezt a felhasználást?
Az alábbiak betartásával tudatosabbá és hatékonyabbá tehetjük a vízfelhasználásunkat:
- Cseréljük tusolásra a fürdést!
- Egy fürdés 3x annyi energiafelhasználással jár, mint a tusolás.
- Egy 3 perces tusolással elhasználunk 30-50 liter vizet, míg egy kád megtöltéséhez 150 liter víz szükséges.
- Zárjuk el fogmosás közben a vizet!
- Egy 3 perces fogmosás alatt akár 20 liter víz is elfolyhat feleslegesen.
- Szüntessük meg a csöpögést!
- Egyetlen csepegő vízcsap vagy wctartály akár havi 170 liter víz elpazarlását jelentheti.
- Pedig legtöbbször csak a tömítést vagy a gyűrűt kell kicserélni, ami nem is nagy beruházás.
- Válasszunk energiahatékony berendezéseket!
- A háztartási gépeket érdemes ECO módban használni, így tényeg csak annyi vizet használunk, amennyi feltétlenül szükséges.
- Mosást, mosogatást is csak akkor érdemes indítani, ha tele vannak a gépek.
- Cseréljük le az átfolyós vízmelegítőt egy modern bojlerre!
- Ez akár 35% energiamegtakarítást is eredményezhet.
- A bojler nem csak melegíteni-, tárolni is tudja a meleg vizet.
- Ügyeljünk a bojler megfelelő hőmérséletére!
- Egy család teljes energiafogyasztásának 10-15 %-át jelenti a meleg víz előállítása, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy hány fokra melegítjük fel a bojler vizét.
- Ha túl alacsonyra állítjuk, miközben lassabban használjuk el a meleg vizet, akkor a langyos víz hosszabb ideig történő pangása miatt megjelenhet benne a legionella baktérium.
- Ha azonban túl magasra állítjuk a bojlerben tárolt víz hőmérsékletét, a gyakrabb melegítés miatt magasabb lehet a villanyszámlánk, valamint gyorsabban képződhet az eszközben vízkő, amely miatt magasabb lehet a fenntartási költsége.
- Egy 4 fős család esetében pl. elég lehet 40°C-os víz is, mert így alacsonyabb lesz az energiaköltségünk, és mivel a bojler tartalma gyorsan cserélődik, elkerülhetjük a víz pangásából fakadó legionellaveszélyt is.
- Tartsuk karban bojlerünket!
- Az még kevés, ha jó bojlert választottunk, hiszen ügyelnünk kell a berendezés állapotára is.
- Ha nem tisztítjuk rendszeresen a berendezést, a vízkő megtapad a fűtőszálon, ami miatt a bojlernek több áramra lesz szüksége a víz felmelegítéséhez.
A fenti pontokat könnyedén be is tudjuk iktatni a mindennapjainkba, így ezzel a néhány apró változtatással is már sokat spórolhatunk.
Jövő héten újabb ötlettel érkezünk, addig is kísérje figyelemmel a kampány Facebook oldalát és felezzük le együtt a rezsiköltségeinket!
Spóroljunk közösen!